Jdi na obsah Jdi na menu

 


Růženin lom a přírodní rezervace na Hádech

Na severozápadě Brna se nachází jedno z nejvyšších míst Brněnska Hády (424 m n.m.). Díky propojení původních lomů, čímž vznikla monumentální skála na Hádech, a své vysílací věži je toto místo vidět téměř ze všech koutů Brna i jeho okolí (např. z Pálavy). Fakticky jsou Hády krasovou plošinou z devonských vápenců. Nesmazatelný zásah do této lokality zasadilo otevření prvního lomu na začátku 20. století. Tento lom se nacházel v prvních patrech a s rostoucí těžbou se začal rozšiřovat a fakticky zde vzniklo několik lomů, včetně Růženina lomu, který se nachází jihovýchodně od původního lomu. Od r. 1980 ale dochází k útlumu těžby, která byla zcela zastavena v roce 1998.

Činností v lomu došlo k zániku řady přírodovědných hodnot území. Na druhou stranu zde vznikly zcela nové biotopy významné pro některé nové ohrožené rostliny a živočichy. Jedním z takto zajímavých míst je právě Růženin lom. Po ukončení těžby byl Růženin lom využíván jako skládka stavební suti, popílku a jiného odpadu. V lomu však vyvěrá vydatný pramen, takže nebylo možné lom zcela zavést a na okraji nové navážky vznikla jezírka až o hloubce 2m. Z tohoto důvodu se zde začali objevovat ohrožené rostliny a živočichové. Shoda těchto okolností vedla i k tomu, že v roce 2002 byla započata rekultivace Růženina lomu.

Dnes se na Hádech nachází přírodní rezervace a několik přírodních památek. V Růženině lomu, jakmile se oteplí, narazíte na nudisty okupující prostory nedaleko jezírek. Takže za hezkého počasí si zde s foťákem spíše připadáte jako šmírák. Z vrcholu (z Hádecké planinky), jsou krásné rozhledy na Brno i na vzdálenější Pálavu. Za ideálních povětrnostních  vidíte nejen Pálavu, ale i vrcholky Alp.