Přes tajemné slatě a lady na Filipovu Huť
Nejdříve malá osvěta ohledně slatí a lad. V centrální části Šumavy jsou rašeliniště nazývány slatě. Tato rašeliniště vznikla na přelomu poslední doby ledové a doby poledové (cca před 9-10 000 lety), kdy bylo nahrazeno velmi chladné a suché podnebí teplým a vlhkým. Zdejší jezírka zpočátku zarůstala především rákosem a různými ostřicemi. Jejich odumřelé zbytky vytvořily nejspodnější vrstvy rašeliny - ostřicorákosovou slatinu. Až o něco později se prosadil odolný a nenáročný mechorost rašeliník. Ten nejrychleji přirůstal u volné hladiny jezírka. Střed budoucího rašeliniště se tak zvedal rychleji nad okolí než jeho okraje. Proto jsou rašeliniště uprostřed vyšší než na okrajích a z toho důvodu se jim také říká vrchoviště. Rašeliník (buňky lodyžek a lístků) má schopnost nasát neuvěřitelné množství vody a zvětšit svoji váhu až 25x!! Směrem nahoru rašeliník přirůstá a jeho spodní vrstva odumírá, sesedá a vytváří s ostatními rostlinami (např. suchopýr, blanice) rašelinu.
Zajímavostí je to, že rašeliniště se cyklickým způsobem vyvíjí pořád stejně a přitom se neustále mění, tj. zaplavená část jezírka se přirůstáním rašeliníku mění ve vyvýšeninu a původní vyvýšenina je nově zaplavena vodou, aby se po spoustě letech opět stala vyvýšeninou bez vody. V některých stádiích vývoje nestačí vodní zdroje (spodní voda, ani srážky) poskytnout rašeliništi potřebnou vodu. Vrchoviště pak zčásti odumírají, zmizí některá jezírka a objevují se zde porosty kleče a břízy. Z výše uvedeného je zřejmé, že rašeliniště zadržuje obrovské množství vody a má důležitou hydrologickou funkci. Zpětně pak klimaticky příznivě ovlivňuje okolí. Rašelina je skvělým zdrojem informací o minulosti těchto míst. Podle poměrného zastoupení pylu různých dřevin v jednotlivých vrstvách rašeliny je možno rekonstruovat lesní pokryv Šumavských plání od skončení dob ledových. Rašeliniště jsou tak kronikou, ze které lze vyčíst i průběh podnebních změn uplynulých tisíciletí. Do 50. let 20. stol. se rašeliník těžil a využíval jako palivo a stelivo. Dnes jsou rašeliniště chráněna. Přístupné slatě lze dnes napočítat na prstech jedné ruky. Nejznámější jsou Tříjezerní slať, Jezerní slať, Cikánská slať a Chalupská slať. Chalupská slať a Jezerní slať byly předmětem tohoto výletu. Pokud jde o ladu, která se dostala do názvu obcí Borová Lada, Svinná Lada a Černá Lada, tak ta vznikla od toho, že podmáčené pozemky s rašelinou ležely ladem a nedaly se využít.
Nejdříve jsme navštívili Chalupskou slať (910m n.m.), která se nachází mezi obcemi Borová Lada, Svinná Lada a Nový Svět, asi 10km východně od Kvildy, a s rozlohou
Po Chalupské slati jsme pokračovali na Jezerní slať (
A když už jsme byli u Kvildy, nemohli jsme vynechat Filipovu Huť. Zejména proto, že se zde nachází několik lokalit vzácného hořce panonského a nás zajímalo, jestli už kvete. A kvetl. Filipova Huť je romantická obec na svažité horské louce v nadmořské výšce cca 1080-1140m. Osada vznikla na konci 18. stol. při sklářské huti a byla pojmenována po majiteli panství Filipovi Kinském. Ze svahů obce je krásný výhled do okolí, zejména na dvojvrcholový Malý (1399m n.m.) a Velký Roklan (1453m n.m.) v Německu.
Komentáře
Přehled komentářů
sumava je krasna vojakoval jsem v susici 82-84 a projel ji od zelezne rudy po cesky krumlov,fakt moc hezke
Re: sumava
(Ivča + Jirka, 14. 3. 2012 1:18)Ahoj Mirku, na Šumavu se stále rádi vracíme. Mimochodem, i já vojákoval částečně na Šumavě 88-89 jako "špagát". Byl jsem na "příjmači" v Sušici a Klatovech, a pak zbytek v Žatci. Na Šumavu jsme ale jezdili na cvičení do VVP Boletice. Moc dobře si to pamatuji a prima zážitky..., a těch hub co bylo. :-D
RE: Rosnatky
(Ivča + Jirka, 25. 11. 2009 22:34)Jani, však nás znáš. Kam šlápneme, tam něco objevíme, i když tam nic není… :-D A rosnatky, to je naše specialita. :-) Je to asi ale o štěstí. Spoustu rosnatek jsme objevili také v loňském roce na Tříjezerní slati. Dokonce jsme měli to štěstí vidět, jak si počínají v praxi. Koukni na https://ivcajirka.estranky.cz/fotoalbum/2008-sumava/vyslap-na-oblik-a-trijezerni-slat, zejména na fotku …0203.JPG. A jestli Tě některé fotky rosnatek zaujaly, klidně je využij na své webovky. :-)
Rosnatky
(Melanitta, 24. 11. 2009 17:46)
Ahoj, tak jste mě zase doběhli :-) Na Chalupské slati jsme letos také byli a protože jsem ještě rosnatku neviděla, a věděla jsem že by tam měla být, hledala jsem jako a divá a nic :-( Asi jsem úplně slepá - a nebo - to spíš, někam se všechny schovaly, když mě viděly přicházet :-)
Kdo umí, umí. Gratuluji. J.
sumava
(mirek, 14. 3. 2012 0:31)