Přírodní památka Cínová hora
Na „Bílou sobotu“ jsme si vyrazili ke Znojmu. Pranostiky říkají, že když prší do božího hrobu (na Bílou sobotu), bude žíznivý rok, a pokud prší v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní. Nepršelo ani v noci, ani během dne, takže třešně budou a sucho by hrozit také nemělo. Na Bílou sobotu ale pěkně fučel vítr, a protože jiná pranostika říká, že odkud na Bílou sobotu vítr, odtud v létě deště, tak alespoň všichni ví, odkud budou letos přicházet dešťové mraky.
Ale zpět od pranostik k našemu cíli, kterým byla Cínová hora, nacházející se na severozápadním okraji Znojma. Na Cínové hoře se nachází rozsáhlá zahrádkářská kolonie s řadou sadů, ale dnes se zde budují i obytné domy, které jsou ale oficiálně rekreačním objektem. Nás ale nejvíce zajímala nevelká (cca 4 ha včetně ochranného pásma) Přírodní památka Cínová hora, kde jsme hlavně chtěli zjistit, jestli už vykvetly ohrožené orchideje vstavače kukačky. Přírodní památka je tvořena uměle vzniklým skalním útvarem (kamenolomem) a nejbližším okolím. Na severu a východě je hranice lokality tvořena zahrádkářskou kolonií, na jihu železnicí, za kterou se nachází Gránické údolí s Gránickým potokem, a na západě lesem navazujícím na údolí. Kamenolom vznikl v r. 1871 díky výstavbě železnice ze Znojma do Jihlavy. Jeho kámen byl využit ke stavbě železničních náspů a opěrných zdí v Gránickém údolí. Asi po 15 letech byla výstavba železnice ukončena, což vedlo i k uzavření lomu a ukončení zdejších prací. V lomu se tak začaly vytvářet ideální podmínky pro výskyt a rozmnožování vzácné teplomilné flóry a fauny, přičemž lom zarůstal až do r. 1999, kdy byla 8.4. vyhlášena zdejší lokalita přírodní památkou. Po vyhlášení se započalo s likvidací místních nepovolených skládek a nepůvodních dřevin (hlavně pajasany a akáty) a keřů (např. šeříky), které se zde nadměrně přemnožily. Také zde dochází k pravidelnému kosení trávy.
O Cínové hoře se v posledních letech mluví i z jiných důvodů. Kolem stavebního inženýra Jaroslava Růžičky, který odešel do důchodu, vznikla skupina nadšenců zabývající se historií a archeologií. Ta přišla s tím, že se na Cínové hoře a části Znojma nachází pozůstatky dosud neobjeveného hlavního města Velké Moravy. Dle jejich hypotézy se na území města, zabírajícího cca 500 ha!, nacházelo 5 bazilik, přičemž přímo na Cínové hoře stávala jedna z nich. A právě tato bazilika prý byla posledním místem odpočinku sv. Metoděje. Dle provedeného průzkumu prý byla katedrála s kryptou a vchodem z jižní strany velká jako bazilika v Jeruzalému.
Závěrem chceme ještě uvést, že jsme v dané lokalitě zaznamenali více projíždějících vlaků, než turistů. Za celé odpoledne se v lomu mimo nás objevila jen jedna rodina, jinak zde byl úžasný klid. Možná za to mohla Bílá sobota. A kukačky už kvetly, jak se můžete přesvědčit ve fotogalerii.
Komentáře
Přehled komentářů
Ahoj,
vstavače kukačky jsou velmi variabilní rostliny, máte jich tady pěknou sbírku a povedl se vám i ten ohniváček a modrásek. :-)
Na Cínové hoře jsem zatím nikdy nebyl, tak máme další zajímavé místo pro nějaký budoucí výlet. Hlavní město velké Moravy, to je docela lákavé. ;-)
Jirka
Re: Cínová hora
(Ivča + Jirka, 27. 5. 2014 22:04)
Ahoj,
my jsme na Cínové hoře byli také poprvé, ale bylo to příjemné překvapení. Nejen množství kukaček, ale i další druhy z oblasti flóry a hmyzáků. To se nám ještě nepodařilo nafotit otakárky, kteří se občas mihli.
A pokud jde o hlavní město Velké Moravy, tak kdo ví..., třeba bylo právě v Náklu u Milotic, jak si myslí jiní. ;-) Třeba čas ukáže.
I+J
Cínová hora
(Jirka V., 27. 5. 2014 9:41)